A 4-a victorie a handbalistelor Romaniei ne asigura primul loc in Grupa A

Echipa nationala de handbal a Romaniei a mai obtinut o victorie in Campionatul Mondial din Germania, avand acum un scor de 8 puncte in Grupa A la handbal feminin.

Meciul tinut la Trier, Grupa A, din aceasta seara a pus fata in fata echipele nationale de handbal feminin ale Romaniei si ale Angolei

Desi tara noastra a obtinut victoria, nu a fost chiar atat de simplu ca in celelalte cazuri. Rezultatul final a fost de 27-24 pentru tricolore.

Asta inseamna ca din 5 meciuri, dintre care s-au disputat 4 meciuri, Romania a obtinut a 4-a victorie consecutiva. Datorita punctelor acumulate la fiecare meci de succes, echipa noastra are cel mai mare scor in grupa: 8 puncte.

Aceasta este urmata cu 6 puncte de Slovenia, 4 puncte de Franta la egalitate cu Spania si de echipele de handbal feminin cu 0 puncte in aceasta competitie, ale Angolei si Paraguay. Trebuie stiut faptul ca primele 4 echipe clasate in fiecare grupa se vor califica direct in optimi, asta inseamna ca Romania, chiar daca nu va castiga in urmatorul meci cu Franta, va trece mai departe.

Apropo de acest lucru, urmatoarea partida de handbal pentru jucatoarele noastre se va tine cu echipa nationala a Frantei. Maine, 8 decembrie 2017, sunt programate ultimele meciuri din grupa A, dintre care face parte si Romania. Astfel, la ora 15:00 va avea loc meciul dintre Angola si Paraguay, la ora 19:00 se va tine meciul dintre Romania si Franta iar la ora 21:30 vei putea urmari meciul de handbal dintre Spania si Slovenia.

Desi la pauza era scor egal pentru Romania cu Angola, 14 la 14, dupa minutul 31 al partidei au mai inscris in forta jucatoarele Aneta Udristioiu, Cristina Neagu, Valentina Ardean-Elisei, Cristina Zamfir-Florianu, Melinda Geiger si Eliza Buceschi.

Sursa: digisport.ro

Sursa foto: telekomsport.ro