Adrian Porumboiu l-a criticat în termeni duri pe arbitrul Sebastian Colțescu

8

Adrian Porumboiu, fost arbitru internațional, a criticat modul în care centralul Sebastian Colțescu a judecat anumite faze din partida jucată luni seară, între Viitorul Constanța și Sepsi Sf. Gheorghe.

Porumboiu a susținut că arbitrul a dezavantajat vizibil echipa oaspete și a influențat decisiv rezultatul. Echipa lui Gică Hagi s-a impus cu 4-1, la capătul unui meci în care a avut, o bună perioadă de timp, doi oameni în plus. ”Arbitrajele lui Colțescu nu au loc în niciun colț de lume. E dezechilibrat mental. Nu poate să conducă meciul. El comite greșeli d-astea câte vrei. Nu e o eroare umană! E setat pe chestii d-astea.

La primul gol al lui Sepsi e fault în atac. După aceea și-a dat seama că a greșit și a început să-i toace pe cei de la Sepsi. A doua eliminare e ceva.. Și după aceea dă și penalty. Nu poți da lovitură de pedeaspă la așa ceva. E o bâlbâială cu celălalt asistent, ‘Giungiuleac’, sau cum îl cheamă (n.r.: Radu Ghinguleac). Și el e renumit că are legătură cu chestiile subterane. N-avea cum să fie penalty.
E în ADN-ul lui Colțescu. El are o satisfacție macabră în a schingiui echipe. Are talent! Dar ce să faci cu el? Îți bați joc… Când pune ochii pe echipă, ori o arde, ori nu dă nimic împotrivă. Ăsta e Colțescu. E croit pe asta. Nu există meci în care să nu greșească.

Când neuronii lui, care nu cred că sunt prea dezvoltați, se duc într-un colț, i se pune pata pe o echipă. Poate va primi 2-3 etape de suspendare. E scandalos. Vassaras, chiar nu vezi? Că se vede și din Salonic sau de unde stai.

El nu a gândit pe termen lung. Nu s-a gândit că Sepsi va juca etapa viitoare cu Craiova. Nu gândește așa lung, ci pe termen scurt. Nu-l suspectez de inteligență. Dacă vrei un arbitru killer, îl iei pe Colțescu. Execută comanda. E tipul de arbitru rachetă. Are dereglări serioase. ” , a declarat Adrian Porumboiu la Gsp Live.

Răzvan Tincu și Rachid Bouhenna au fost jucătorii eliminați de la Sepsi, în minutele 33 și 36, la scorul de 1-1. Egalitatea s-a păstrat până la pauză. În partea secundă, Viitorul a marcat de trei ori, începând cu minutul 52.