Ajax Amsterdam – Chelsea Londra 0-1, în Liga Campionilor

AMSTERDAM, NETHERLANDS - OCTOBER 23: (L-R) Marcos Alonso of Chelsea FC, Edson Alvarez of Ajax during the UEFA Champions League match between Ajax v Chelsea at the Johan Cruijff Arena on October 23, 2019 in Amsterdam Netherlands (Photo by Erwin Spek/Soccrates/Getty Images)

Ajax Amsterdam și Chelsea Londra s-au întâlnit în etapa a treia din Grupa H a Ligii Campionilor. Englezii s-au impus cu 1-0, după un gol pe finalul meciului.

Prima repriză a fost foarte echilibrată, cele două echipe s-au blocat reciproc. Singura șansă importantă i-a aparținut lui Ajax, care a și marcat dar golul a fost anulat după analiza VAR. Extrema Quincy Promes înscrisese în minutul 36, după o centrare din partea dreaptă, dar după analiza arbitrajului video s-a semnalizat offside. Golul celor trei puncte pentru Chelsea a venit în minutul 86. Michy Batshuayi a înscris din interiorul careului, din pasa lui Christian Pulisic.

Într-un alt meci disputat miercuri de la 20:00, Red Bull Leipzig s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, în fața rușilor de la Zenit, în Grupa G. Oaspeții au deschis scorul în minutul 25, după un șut de la distanță al lui Yaroslav Rakitsky, dar Leipzig a întors după pauză. Konrad Laimer, minutul 49, și Marcel Sabitzer, minutul 59, au adus victoria nemților.