Atalanta – Șahtar Donețk 1-2, în grupele Ligii Campionilor

Atalanta a pierdut, marți, în fața lui Șahtar Donețk, cu scorul de 1-2, în grupele Ligii Campionilor.

În minutul 16, Josip Ilicic, jucătorul lui Atalanta, a executat o lovitură de la unsprezece metri. Ilicic a trimis mingea pe partea dreaptă, însă portarul Andrij Pyatov a reușit să respingă balonul. Scorul a fost deschis de Atlanta, în minutul 28, când centrarea lui Hans Hateboer l-a găsit pe Duvan Zapata, acesta din urmă reușind să înscrie cu capul. Șahtar a egalat, în minutul 41, când Junior Moraes l-a învins pe portarul Gollini. Monor Solomon, jucătorul lui Șahtar, mărește scorul echipei sale, în minutul 90+5.

Echipele folosite:
Atalanta: Gollini – Toloi, Masiello (Muriel 68), Palomino – Hateboer (Gosens 57), de Roon, Pasalic, Castagne – Ilicic (Malinovsky 57), Zapata, Gomez
Șahtar Donețk: Pyatov – Ismaily, Matviienko, Kryvtsov, Bolbat (Dodo 90+3)– Stepanenko, Alan Patrick (Solomon 69) – Taison, Kovalenko, Marlos (Konoplyanka 86) – Moraes

În clasamentul grupei C, Dinamo Zagreb ocupă prima poziție, cu trei puncte. Pe locul doi se află Manchester City, de asemenea cu trei puncte. Șahtar Donețk ocupă a treia poziție, cu trei puncte. Pe ultimul loc se află Atalanta, cu zero puncte.