Belinda Bencic a câștigat turneul de la Moscova

19

Belinda Bencic (10 WTA) a câștigat turneul de la Moscova, după ce a învins-o, duminică, pe Anastasia Pavlyuchenkova (40 WTA), cu scorul de 3-6, 6-1, 6-1.

În primul set, Bencic a avut un început slab, pierzând două servicii. Rusoaica a profitat de acest lucru, închizând setul la 6-3. Setul doi a fost dominat de elvețiană, câștigând trei mingi de break în fața lui Pavlyuchenkova. Setul decisiv i-a revenit Belindei Bencic, care a închis partida după o oră și 45 de minute.

În parcursul său din turneul de la Moscova, Bencic a învins jucătoare precum Polona Hercog (49 WTA), Kirsten Flipkens (120 WTA), Kristina Mladenovic (45 WTA) sau Anastasia Pavlyuchenkova (40 WTA).

Turneul de la Moscova dispune de premii totale în valoare de 1,032,000 de dolari.