Brazilia a câștigat Campionatul Mondial U17 la fotbal

Echipa națională sub 17 ani a Braziliei a câștigat Campionatul Mondial la categoria de vârstă aferentă, duminică seara, după ce a învins Mexic, în finală, pe Stadionul „Bezerrão”, din Gama, scor 2-1.

Mexic a deschis scorul în minutul 66, prin atacantul Bryan Gonzalez. Fotbalistul de la Pachuca a recepționat o centrare în mijlocul careului și a trimis în plasă.

Brazilienii, gazdă la acest turneu final, au restabilit egalitatea în minutul 83. Arbitrul partidei a dictat lovitură de la 11 metri după consultarea sistemului VAR, iar atacantul Kaio Jorge, de la echipa Santos, a transformat cu emoții.

Reușita decisivă a a venit în prelungiri. În minutul 90+3, Lazaro a primit excelent în careu și a reluat în plasă, aducând trofeul naționalei Braziliei.

Astfel, echipa națională sub 17 ani a Braziliei a ajuns la patru Campionate Mondiale câștigate. Sud-americanii au mai triumfat la edițiile din 1997, 1999 și 2003.

Pentru a deveni campioană mondială, Brazilia a câștigat grupa A cu maximum de puncte, învingând Angola, Noua Zeelandă și Canada. În fazele eliminatorii, naționala antrenată de Guilherme Dalla Déa a eliminat Chile (3-2), Italia (2-0), Franța (3-2) și Mexic (2-1).

Următorul ediție a Campionatului Mondial U17 va avea loc în 2019, în Peru.