tezyo.ro - by OTTER Distribution

Brighton – Tottenham 3-0, în Premier League

Tottenham a bifat a treia înfrângere din Premier League în opt etape, sâmbătă. Finalista Ligii Campionilor din sezonul trecut a pierdut clar, în deplasarea cu Brighton, scor 3-0.

Pe locul 16 înaintea întâlnirii cu Tottenham, Brighton a deschis repede scorul, încă din minutul 3, după o gafă a portarului Hugo Lloris, care a scăpat în față o centrare ce părea simplă. Neal Maupay a fost pe fază și a punctat pentru 1-0. Până la pauză, echipa la care este legitimat mijlocașul Tudor Băluță a mai marcat un gol. În minutul 32, Aaron Connolly și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. În partea secundă s-a marcat o singură dată. Același Aaron Connolly a punctat și a închis tabela la 3-0.

În urma acestui succes, Brighton urcă momentan pe locul 12 în clasament, cu 9 puncte după primele 8 etape. De partea cealaltă, Totteham rămâne pe locul 6, cu 11 puncte.