Caroline Wozniacki castiga finala Australian Open

0 13

Tenismena daneza Caroline Wozniacki a castigat primul sau Grand Slam din cariera si a trecut si pe locul 1 in tenisul mondial feminin. Ea s-a intors astfel in varful piramidei WTA pentru a 6-a oara in cariera sa. Daneza a trecut de Simona Halep in 3 seturi si a castigat finala Australian Open de la Melbourne.

Scorul final a fost de 7-6(2), 3-6, 6-4, intregul meci durand doua ore si 49 de minute.

Ambele jucatoare de tenis au jucat a treia lor finala de Grand Slam. Insa, fata de Simona, Wozniacki s-a mentinut in forma care a dus-o si la castigarea Turneului Campioanelor anul trecut, in 2017, la Singapore.

Simona Halep a salvat si ea multiple mingi de meci in acest turneu de Grand Slam, atat in meciul cu Lauren Davis, cat si in meciul cu Angelique Kerber in semifinale. Luptand tare de la 5-2 impotriva danezei in primul set, a reusit sa isi revina, dar pana la urma tot a pierdut setul.

Insa, romanca si-a revenit in al doilea set, castigandu-l cu 6-3. Desi  in acest al doilea set a parut sa aiba nevoie de interventie medicala, Simona nu a cedat si a continuat lupta cu Caroline.

Uite ce zice Simona Halep despre aceasta finala:

Eram foarte obosita. Am avut atatea probleme la picioare, durere peste tot. Insa, stii, cred ca am jucat bine  avand in vedere toate cele ce s-au intamplat.  Dupa primul set, eram pe afara. Nu stiu ce s-a intamplat. Nu aveam energie, nu aveam putere. Insa, apoi am spus ca trebuie sa lovesc toate mingile, si asa as putea sa iau cel de-al doilea set.

Inca pot sa zambesc. Este ok. Am plans, insa acum zambesc. Este doar un meci de tenis pana la urma. Insa sunt cu adevarat trista ca nu l-am putut castiga. Am fost atat de aproape din nou, insa combustibilul era gata in final.

Ea a fost mai buna. A fost mai energizata. Ea a avut de fapt mai multa energie decat mine la sfarsit.”

Fiind nr. 1 timp de 67 de saptamani intre 2010 si 2012, Caroline Wozniacki se va intoarce pe primul loc de luni

Felicitari ambelor jucatoare, si Carolinei, si Simonei! Ambele au jucat bine si au sperat la acelasi lucru. Pentru ele, situatia a fost similara, insa numai una putea sa castige in final.

Sursa: wtatennis.com

Sursa foto: wsj.com