tezyo.ro - by OTTER Distribution

Denis Shapovalov a câștigat turneul de la Stockholm

Denis Shapovalov (34 ATP) a câștigat, duminică, trofeul turneului de la Stockholm, după ce l-a învins, în finală, pe Filip Krajinovic (60 ATP), cu scorul de 6-4, 6-4.

În primul set, la 1-1, Shapovalov a reușit o minge de break în fața lui Krajinovic. Canadianul a profitat de avantajul creat și a câștigat primul set. În setul secund, după un lung schimb de game-uri, Shapovalov a reușit un break în fața sârbului și a câștigat partida după o oră și 25 de minute.

De-a lungul evoluției sale la turneul la Stockholm, Shapovalov a învins nume precum Alexei Popyrin (90 ATP), Cedrik Marcel Stebe (213 ATP), Yuichi Sugita (129 ATP) și Filip Krajinovic (60 ATP).

Câștigătorul ediției trecute a turneului de la Stockholm a fost Stefanos Tsitsipas.

Turneul de la Stockholm dispune de premii totale în valoare de 711,275 euro.