Dinamo – Voluntari s-a încheiat 2-1, în etapa cu numărul 11 din Liga 1

19

Dinamo – Voluntari este partida care a deschis etapa cu numărul 11 din sezonul regulat al Ligii 1. Gruparea pregătită de tehnicianl Dușan Uhrin a câștigat cu 2-1, după ce Montini și Puljic au punctat în poarta ilfovenilor. Balaur a încris unicul gol al Voluntariului.

Dinamo a început hotărâtă partida de pe Ștefan cel Mare. În minutul trei, Mattia Montini a încercat să îl învingă pe goalkeeperul Voluntariului, Mitrev, dar a șutat pe lângă poartă. În minutul 15, echipa oaspete a fost foate aproape de gol, dar mingea trimisă de Cătălin Țîră a trecut foarte aproape de bară. Ilfovenii s-au mai jucat cu ocaziile la poarta alb-roșilor, dar tabela de marcaj a rămas intactă la pauză.

La șase minute de la revenirea de la vestiare, Dan Nistor a executat o lovitură liberă, iar Mattia Montini a înscris cu capul. În minutul 62, Mihai Popescu de la Dinamo i-a pus piedică unui adversar, în careu, și arbitrul a dictat penalty. Mihai Căpățână nu a reușit să aducă egalarea. Ricardo Piscitelli a barat șutul trimis de jucătorul lui Bergodi.

În minutul 72, Dinamo a rămas în 10 oameni, după ce Deian Sorescu a văzut al doilea galben și a primit roșu, în urma unei simulări. La trei minute distanță, Voluntari a restabilit egalitatea prin reușita lui Ionuț Balaur. Bucuria ilfovenilor nu a durat mult, Dan Nistor a oferit din nou o pasă de gol. De data aceasta l-a servit pe Ante Puljic, tot în urma unei lovituri libere.

Pe final, Voluntari a fost la un pas să egaleze din nou, dar șutul lui Avto a trecut pe lângă poartă.

S-a încheiat 2-1 pentru Dinamo, echipă care a adunat 13 puncte, după 11 etape scurse în sezonul regulat. În urma acestei înfrângeri, Voluntari a înregistrat al șaselea eșec consecutiv în campionat.

Dinamo – FC Voluntari 1-0 (Montini min. 51, Puljic min. 78 / Balaur min. 75)

Echipele de start

Dinamo: Piscitelli – D. Ciobotariu, M. Popescu, A. Puljic, Corbu – Mrzljak, I. Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu – Montini
Rezerve: Straton, Klimavicius, R. Grigore, Moura Răuță, Bru, Neicuțescu
Antrenor: Dușan Uhrin

FC Voluntari: Mitrev – C. Costin, Fl. Achim, I. Balaur, Al. Vlad – Căpățînă, Gorobsov, Laidouni – I. Gheorghe, Țîră, Ebralidze
Rezerve: Râmniceanu, Nica, J. Lopez, M. Kocic, Leasă, Mățan
Antrenor: Cristiano Bergodi