Hagi a debutat in Serie A

Ianis Hagi a debutat in Serie A la doar o zi dupa ce a implinit varsta de 18 ani. Fiul celui mai mare jucator roman din toate timpurile, a reusit sa debuteze in tricoul celor de la Fiorentina in meciul cu Caggliari. Meciul era deja rezolvat cand a intrat Ianis pe teren, asa ca nu a fost pusa nici un fel de presiune asupra sa.

Inca din prima repriza Fiorentina a marcat 4 goluri, dupa ce a fost condusa dupa primele minute de joc. In partea secunda oaspetii si-au marit avantajul, dar gazdele au incercat sa mai spele din rusine marcand de doua ori. Scorul final a fost de 5-3 in favoarea oaspetilor. Ianis Hagi a intrat in minutul 76′ inlocuindu-l pe Ilicic.  Fiorentina ramane pe pozitia 11 in clasament, acumuland 12 puncte.

S-au marcat multe goluri si in celelalte partide. Udinese s-a impus cu 3-1 pe teren propriu impotriva Pescarei, in timp ce AS Roma a castigat cu 4-1 cu Palermo, reusind sa revina pe pozitia secunda in clasament, alaturi de AC Milan, la doar 2 puncte in spatele liderului Juventus.

AC Milan a reusit sa o bata pe Juventus dupa 2 ani de zile si s-a apropiat la doar 2 puncte. Milanezii au un sezon foarte bun cu o echipa foarte tanara care reuseste sa faca senzatie in campionatul intern.