Horia Tecău și Jean Julien Rojer joacă joi în sferturile de finală ale turneului de la Washington

13

Echipa formată din Horia Tecău (nr. 15 ATP la dublu) și Jean Julien Rojer (nr. 13 ATP la dublu) s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale turneului de la Washington, după ce s-a impus în fața perechii alcătuite din Mate Pavic (nr. 18 ATP la dublu) și Bruno Soares (nr. 7 ATP la dublu).

Partida dintre cele două echipe a durat o oră și patruzeci și trei de minute.

Primul set al partidei a fost foarte echilibrat, acesta ajungând în tie-break și fiind câștigat de Tecău și Rojer. În setul doi, Pavic și Soares s-au impus clar, echipa românului reușind să fure doar două game-uri. Diferența s-a făcut în ultima parte a meciului, când, după un set echilibrat, Tecău și Rojer au reușit calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Washington.

Horia Tecău și Jean Julien Rojer îi vor întâlni joi pe gemenii Bryan, Mike (nr.3 ATP la dublu) și Bob (nr. 31 ATP la dublu), care i-au învins pe Treat Huey (nr. 249 ATP la dublu) și pe Denis Kudla (nr. 186 ATP la dublu), cu scorul de 6-4, 2-6, 10-5.

Daca vor trece peste frații Bryan, Tecău și Rojer i-ar putea întâlni, în semifinale, pe câștigătorii de la Wimbledon, Juan Sebastian Cabal (nr. 1 ATP la dublu) și Robert Farah (nr. 1 ATP la dublu), care se vor înfrunta cu John Peers (nr. 17 ATP la dublu) și Alex de Minaur (nr. 256 ATP la dublu).