DISTRIBUIȚI
Jelena Ostapenko

Tenismena de origine letona Jelena Ostapenko trece mai departe in sferturile de finala de la Beijing, dupa ce adversara ei de astazi a trebuit sa se retraga din cauza unei leziuni. Letona a stat pe teren foarte putin in cel de-al treilea meci din cadrul Turneului de Tenis de la China Open, Beijing.

Cea cu care a jucat astazi, cea mai buna jucatoare de tenis a Chinei – Peng Shuai – a fost nevoita sa se retraga din meci din cauza unei leziuni la picior in timp ce scorul era de 3-0 pentru Ostapenko. Dupa doar 15 minute, chinezoaica a trebuit sa ii cedeze jocul letonei si astfel a luat sfarsit aceasta partida, care este in favoarea celei de-a doua jucatoare.

Jelena Ostapenko a declarat urmatoarele

Nu este rezultatul pe care mi-l doream. Evident ca imi pare rau pentru Shuai si sper sa se recupereze si sa fie bine.

Poate pentru mine, asta a prezentat un mic avantaj, cum ca nu a trebuit sa joc intregul meci, de vreme ce am jucat o multime de meciuri in ultimele cateva saptamani, asadar ma pot odihni un pic. Sunt foarte fericita ca ma aflu in sferturile de finala.

Oricum, dupa felul in care a decurs aceasta partida de tenis feminin, Jelena Ostapenko parea sa fie la inaltime si sa domine jocul inca de la inceput. Pentru asta a jucat un joc agresiv pentru care este cunoscuta, dand tot si riscand la fel de mult.

Atunci cand s-a ajuns la rezultatul de 3-0 pentru tenismena letona, Peng Shuai si-a chemat antrenorul ca sa vorbeasca despre leziunea suferita. Dupa o mica consultatie, tenismena nr. 1 in China si-a dat singura seama ca nu mai poate continua. Insa pleaca de la Beijing cu un rezultat mult mai bun decat cel din turul 2 de anul trecut.

Pe de alta parte, Jelena Ostapenko trece mai departe in sferturile de finala de la China Open pentru prima data in cariera sa. Aceasta o va intalni in urmatoarea partida pe romanca Sorana Cirstea, cu care este si partenera la dublu. Mai devreme in aceasta zi, Sorana a batut-o pe favorita nr. 4 Karolina Pliskova, uimind pe toata lumea.

In ceea ce priveste intalnirile directe dintre Cirstea si Ostapenko, acestea s-au mai vazut o singura data intr-un meci, atunci cand Jelena a invins-o pe Sorana in cea de-a doua tura de la US Open.

Iata ce declara letona pentru WTA cu privire la urmatoarea sa adversara de la Beijing:

Este o fata foarte de treaba si o jucatoare buna si cred ca suntem prietene bune acum. Ea joaca asemenea mie, cred .. [Cirstea] joaca un tenis agresiv. Si in New York am avut confruntari bune, asadar sper ca maine vom avea un meci bun.

Sursa: wtatennis.com

Sursa foto: heavy.com