Jelena Ostapenko trece mai departe in sferturile de finala de la Beijing

Tenismena de origine letona Jelena Ostapenko trece mai departe in sferturile de finala de la Beijing, dupa ce adversara ei de astazi a trebuit sa se retraga din cauza unei leziuni. Letona a stat pe teren foarte putin in cel de-al treilea meci din cadrul Turneului de Tenis de la China Open, Beijing.

Cea cu care a jucat astazi, cea mai buna jucatoare de tenis a Chinei – Peng Shuai – a fost nevoita sa se retraga din meci din cauza unei leziuni la picior in timp ce scorul era de 3-0 pentru Ostapenko. Dupa doar 15 minute, chinezoaica a trebuit sa ii cedeze jocul letonei si astfel a luat sfarsit aceasta partida, care este in favoarea celei de-a doua jucatoare.

Jelena Ostapenko a declarat urmatoarele

Nu este rezultatul pe care mi-l doream. Evident ca imi pare rau pentru Shuai si sper sa se recupereze si sa fie bine.

Poate pentru mine, asta a prezentat un mic avantaj, cum ca nu a trebuit sa joc intregul meci, de vreme ce am jucat o multime de meciuri in ultimele cateva saptamani, asadar ma pot odihni un pic. Sunt foarte fericita ca ma aflu in sferturile de finala.

Oricum, dupa felul in care a decurs aceasta partida de tenis feminin, Jelena Ostapenko parea sa fie la inaltime si sa domine jocul inca de la inceput. Pentru asta a jucat un joc agresiv pentru care este cunoscuta, dand tot si riscand la fel de mult.

Atunci cand s-a ajuns la rezultatul de 3-0 pentru tenismena letona, Peng Shuai si-a chemat antrenorul ca sa vorbeasca despre leziunea suferita. Dupa o mica consultatie, tenismena nr. 1 in China si-a dat singura seama ca nu mai poate continua. Insa pleaca de la Beijing cu un rezultat mult mai bun decat cel din turul 2 de anul trecut.

Pe de alta parte, Jelena Ostapenko trece mai departe in sferturile de finala de la China Open pentru prima data in cariera sa. Aceasta o va intalni in urmatoarea partida pe romanca Sorana Cirstea, cu care este si partenera la dublu. Mai devreme in aceasta zi, Sorana a batut-o pe favorita nr. 4 Karolina Pliskova, uimind pe toata lumea.

In ceea ce priveste intalnirile directe dintre Cirstea si Ostapenko, acestea s-au mai vazut o singura data intr-un meci, atunci cand Jelena a invins-o pe Sorana in cea de-a doua tura de la US Open.

Iata ce declara letona pentru WTA cu privire la urmatoarea sa adversara de la Beijing:

Este o fata foarte de treaba si o jucatoare buna si cred ca suntem prietene bune acum. Ea joaca asemenea mie, cred .. [Cirstea] joaca un tenis agresiv. Si in New York am avut confruntari bune, asadar sper ca maine vom avea un meci bun.

Sursa: wtatennis.com

Sursa foto: heavy.com