DISTRIBUIȚI

Lionel Messi a sarbatorit inscrierea a celui de-al 500 -lea sau gol pentru echipa de fotbal din care face parte – FC Barcelona – intr-un stil senzational specific numai lui.

Argentinianul de 29 de ani – starul Barcei din Spania – a inscris cel de-al 3-lea gol a partidei de fotbal cu echipa Real Madrid chiar pe terenul acestora- stadionul Bernabeu. Astfel, victoria a revenit catalanilor care au castigat meciul cu scorul de 3-2.

Lionel Messi, care a devenit mai devreme marcatorul lider in liga intalnirilor dintre cele doua cele mai populare si rivale echipe de fotbal spaniole, a profitat de ocazie pentru a se bucura si pentru a le multumi fanilor sai.

Messi, de altfel manierat de cele mai multe ori, si-a scos tricoul echipei de pe el si a ridicat-o in fata multumii de suporteri aflata pe stadionul Bernabeu. Aceasta miscare din partea lui Messi i-a adus fotbalistului un cartonas galben, insa nu pare sa ii pese prea mult.

Asta pentru ca golul inscris de el nu numai ca a dus la victoria echipei sale – FC Barcelona – ci a si dus inapoi echipa catalana in topul La Liga, desi aceasta are un meci in plus jucat fata de rivala sa.

In timpul meciului, Cristiano Ronaldo – starul de la Real Madrid – a purtat o noua frizura, care multora li s-a parut total nepotrivita cu fizionomia sa si datorita careia multi l-au luat in ras.

In acest meci dintre marele rivale spaniole in fotbal, Lionel Messi a reusit dubla in El Clasico

Acum, starul argentinian a insumat 23 de reusite in poarta echipei din Madrid si a 16-a reusita in La Liga. Primul gol al partidei a fost inscris de Casemiro pentru Real Madrid in minutul 28.

Ocazii au mai fost pentru ambele echipe, dar imediat dupa golul gazdelor, Barcelona s-a revansat si prin Lionel Messi a reusit primul gol al echipei, in minutul 33.

Dupa pauza, in minutul 73, Barcelona a inscris din nou prin Rakitic, ajungandu-se la scorul de 2-1 pentru Barca. Nu a trecut prea mult si Real Madrid si-a luat revansa egalandu-i pe catalani in minutul 85 prin James Rodriguez. Apoi, in ultimul moment al partidei, Messi a revenit si a inscris cel de-al treilea gol al partidei pentru echipa sa Barcelona, in prelungiri(90 + 2).

Sursa foto: goal.com