Lista completa cu nominalizatii la Oscar 2018

0 93

Ieri au fost anuntate nominalizarile la Oscar 2018. Iar astazi vei afla si tu care sunt cei si cele ce au privilegiul acesta. Asta daca nu ai aflat deja despre cine este vorba. Daca esti obsedat de lumea filmului, atunci nu se poate sa ratezi nici un asemenea eveniment plin de stralucire, de emotii si de discursuri pline de bravura si de recunostinta.

Si acum, ca sa nu te mai tinem in suspans, afla care sunt nominalizarile la Oscar 2018 pentru toate categoriile

Cea mai buna imagine

  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai buna actrita intr-un rol principal

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

Cel mai bun actor intr-un rol principal

  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

Cel mai bun actor intr-un rol secundar

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All the Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu adaptat

  • James Ivory, Call Me by Your Name
  • Scott Neustadter si Michael H. Weber, The Disaster Artist
  • Scott Frank, James Mangold si Michael Green, Logan
  • Aaron Sorkin, Molly’s Game
  • Virgil Williams si Dee Rees, Mudbound

Cel mai bun scenariu original

  • Emily V. Gordon si Kumail Nanjiani, The Big Sick
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Guillermo del Toro si Vanessa Taylor, The Shape of Water
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun film de animatie

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Cel mai bun film strain

  • A Fantastic Woman (Chile)
  • The Insult (Lebanon)
  • Loveless (Russia)
  • Body and Soul (Hungary)
  • The Square (Sweden)

Cel mai bun documentar

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces/Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Cea mai buna cinematografie

  • Roger A. Deakins, Blade Runner: 2049
  • Bruno Delbonnel, Darkest Hour
  • Hoyte van Hoytema, Dunkirk
  • Rachel Morrison, Mudbound
  • Dan Laustsen, The Shape of Water

Cea mai buna editare de film

  • Paul Machliss si Jonathan Amos, Baby Driver
  • Lee Smith, Dunkirk
  • Tatiana S. Riegel, I, Tonya
  • Sidney Wolinsky, The Shape of Water
  • Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai buna productie de design

  • Beauty and the Beast 
  • Blade Runner: 2049 
  • Darkest Hour 
  • Dunkirk 
  • The Shape of Water 

Cel mai bun design de costume

  • Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
  • Jacqueline Durran, Darkest Hour
  • Mark Bridges, Phantom Thread
  • Luis Sequeira, The Shape of Water
  • Consolota Boyle, Victoria & Abdul

Cel mai bun machiaj si hairstyling

  • Kazuhiro Tsuji, David Malinowski si Lucy Sibbick, Darkest Hour
  • Daniel Phillips si Lou Sheppard, Victoria & Abdul
  • Arjen Tuiten, Wonder

Cea mai buna coloana sonora

  • Hans Zimmer, Dunkirk
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Alexandre Desplat, The Shape of Water
  • John Williams, Star Wars: The Last Jedi
  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai original cantec

  • “Mighty River,” Mudbound
  • “Mystery of Love,” Call Me by Your Name
  • “Remember Me,” Coco
  • “Stand Up for Something,” Marshall
  • “This Is Me,” The Greatest Showman

Cea mai buna editare de sunet

  • Julian Slater, Baby Driver
  • Mark Mangini si Theo Green, Blade Runner 2049
  • Richard King si Alex Gibson, Dunkirk
  • Nathan Robitaille si Nelson Ferreira, The Shape of Water
  • Matthew Wood si Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun mixaj de sunet Oscar 2018

  • Julian Slater, Tim Cavagin si Mary H. Ellis, Baby Driver
  • Ron Bartlett, Dough Hemphill si Mac Ruth, Blade Runner 2049
  • Mark Weingarten, Gregg Landarker si Gary A. Rizzo, Dunkirk
  • Christian Cooke, Brad Zoern si Glen Gauthier, The Shape of Water
  • David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce si Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale

  • Blade Runner 2049 
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 
  • Kong: Skull Island 
  • Star Wars: The Last Jedi 
  • War for the Planet of the Apes 

Cel mai bun scurtmetraj animatie

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Cel mai bun scurtmetraj de actiune

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu WoteAll of Us

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Edith and Eddie
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Sursa: adevarul.ro

Sursa foto: npr.org

loading...

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.