tezyo.ro - by OTTER Distribution

Marius Copil a salvat o minge de meci și a trimis în decisiv meciul cu Andy Murray, de la Antwerp

Meciul de tenis dintre Marius Copil (in imagine) si Kamil Majchrzak in cadrul confruntarii dintre Romania si Polonia din turul 3 al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis, disputat la Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, sambata, 15 septembrie 2018. © FOTO: Mihaela Bobar / SPORT PICTURES

Marius Copil (92 ATP) a câștigat al doilea set al meciului cu fostul lider mondial Andy Murray (243 ATP), în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte din Antwerp (Belgia). După 3-6 în primul set, românul și-a adjudecat dramatic actul secund, scor 7-6 (7).

În setul secund, Marius Copil a arătat o creștere semnificativă la procentajul pe primul serviciu, ajungând la 17 ași reușiți. Parametrii ridicați la acest capitol i-au permis românului să împingă actul în tie-break, în ciuda faptului că Murray a servit pentru meci, la scorul de 5-4 în favoarea sa.

În tie-break, cel care a început la conducere a fost tot Murray, având 4-1, după primele cinci puncte. Totuși, Copil a avut o serie excelentă de puncte și a ajuns în postura de a servi pentru set, la scorul de 6-5. Arădeanul a ratat prima astfel de șansă, a salvat ulterior o minge de meci, iar în cele din urmă a trimis meciul în decisiv, după o oră și 50 de minute.

Primul set i-a revenit lui Andy Murray, care s-a impus cu 6-3, după 43 de minute.

La ora transmiterii acestei ştiri, tenismenul român Marius Copil îl înfruntă pe fostul lider mondial Andy Murray (243 ATP), în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte din Antwerp (Belgia).