Novak Djokovic s-a calificat în finala turneului de la Paris

27

Novak Djokovic (1 ATP) s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Paris, după ce l-a învins pe Grigor Dimitrov (27 ATP), cu scorul de 7-6(5), 6-4.

În primul set, ambii jucători au avut o performanță impecabilă. Setul a ajuns în tie-break, unde Novak Djokovic s-a impus cu 7-5. În setul secund, Djokovic a reușit un break în fața jucătorului bulgar, obținând victoria după aproximativ o oră și 40 de minute de joc.

În finala turneului de la Paris, Novak Djokovic se va înfrunta cu câștigătorul partidei dintre Denis Shapovalov (28 ATP) și Rafael Nadal (2 ATP).

Turneul de la Paris dispune de premii totale în valoare de 5,791,280 de euro.

Câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului este Karen Khachanov, care l-a învins, în finală, pe Novak Djokovic, cu scorul de 7-5, 6-4.