Real Madrid-Club Brugge, scor 2-2, în grupa A din Liga Campionilor

23

Real Madrid și Club Brugge au remizat, marți seara, scor 2-2, într-un meci contând pentru grupa A din Liga Campionilor. Spaniolii au revenit după ce au fost conduși cu 0-2.

Real Madrid a început dezamăgitor partida cu Club Brugge, iar belgienii au condus cu 2-0 pe „Santiago Bernabeu”, la pauză. Emmanuel Dennis a punctat pentru oaspeți în minutul 9, după o demarcare excelentă, respectiv în minutul 39, în urma unei greșeli comise de Modric.

La pauză, Zinedine Zidane, antrenorul lui Real Madrid, a efectuat două modificări, schimbâdu-i pe portarul Courtois și fundașul Nacho cu Areola, respectiv Marcelo.

Madrilenii au revenit pe tabelă în minutul 55, grație reușitei căpitanului Sergio Ramos, care a reluat cu capul în plasă din apropierea careului. Golul a fost validat după intervenția sistemului VAR.

În minutul 84, Club Brugge a rămas în inferioritate numerică. Căpitanul Vormer a văzut al doilea galben, iar situația s-a complicat pentru belgieni, care au primit gol la faza imediat următoare. Cel care a punctat a fost Casemiro.

Spre finalul partidei, ambele echipe au avut ocazii de a obține cele trei puncte, însă s-a terminat egal, scor 2-2.

În urma acestui rezultat, Real Madrid se află pe ultimul loc în grupa A din Liga Campionilor. Echipa lui Zidane a acumulat doar un punct din primele două meciuri. De partea cealaltă, Club Brugge se află pe poziția a doua, cu două puncte. Liderul grupei este PSG, cu trei puncte, care o va înfrunta pe Galatasaray, marți, de la 22:00.

Echipele:

Real Madrid: Courtois (Areola 46) – Carvajal, Ramos, Varane, Nacho (Marcelo 46) – Kroos, Casemiro, Modric – Lucas (Vinicius 67), Benzema, Hazard
Club Brugge: Mignolet – Mato Pedro, Mechele, Deli, Sobol – Vormer, Rits, Vanaken – Diatta, Dennis (Openda 71, Cools 87)), Tau (Schrijvers 90+2)