DISTRIBUIȚI

Atletico Madrid vs Sevilla 2-0

Atletico Madrid a reusit sa castige derby-ul etapei cu numarul 6 din La Liga. Madrilenii au castigat un meci greu cu Sevilla si au urcat pe locul 2 in clasament la doar 4 puncte in spatele catalanilor. Ambele goluri ale gazdelor au fost inscrise in repriza secunda prin Carrasco si Griezmann. Atletico a bifat a treia victorie la rand in timp ce Sevilla incheie o serie buna de 4 victorii la rand.

Alaves vs Real Madrid 1-2

Real Madrid a scos o victorie cu greu in deplasarea de la ultima clasata din La Liga. Alaves a reusit sa inscrie primul gol in campionatul spaniol chiar impotriva reginei Europei. A fost o partida dominata de Real Madrid insa chiar si asa acestia si-au asigurat cele 3 puncte in prima repriza dupa dubla lui Ceballos. Golul gazdelor a fost marcat de Garcia. Real Madrid revine in top 4 si la 7 puncte fata de prima pozitie ocupata de Barca. Alaves continua seria de infrangeri si ramane singura formatie fara puncte in La Liga.

Malaga vs Athletic Bilbao 3-3

In meciul cu cele mai multe goluri de astazi, Malaga a reusit sa obtina primul punct din noul sezon. Bilbao continua seria de 3 meciuri fara victorie si cade pe locul 9 in clasament. Aduriz a deschis rapid scorul dupa un penalty in minutul 4′, dar pana la pauza Rolan a egalat pentru oaspeti. Williams a readus-o pe Bilbao in avantaj dupa reluarea jocului reusind o dubla. Baysse si Rolan au restabilit egalitatea pe finalul meciului.

Girona vs Barcelona 0-3

Barcelona nu a avut foarte multe emotii in deplasarea de la Girona. Dupa aceasta victorie Barca se mentine la 7 puncte in fata Realului si obtine a sasea victorie la rand in campionat. In noul sezon Barcelona a incasat doar 2 goluri si a marcat de 20 de ori. Girona ramane pe locul 16 si se va lupta sa scape de retrogradare in acest sezon. 2 din cele 3 goluri a23nd tabela la scorul de 0-3 pentru formatia catalana.

Sursa: Repriza de Sport