Robert Lewandowski a reușit cea mai rapidă cvadruplă

16

Marți seară, 26 noiembrie, atacantul Robert Lewandowski a reușit cea mai rapidă cvadruplă din istoria Ligii Campionilor. Bayern Munchen s-a impus cu 6-0 în fața celor de la Steaua Roșie Belgrad, iar patru dintre golurile echipei bavareze au fost marcate de jucătorul polonez.

Lewandowski a deschis recitalul în minutul 53, atunci când echipa sa conducea cu scorul de 1-0. În doar 15 minute, atacantul în vârstă de 31 de ani a înscris de patru ori, în minutele: 53, 60, 64 și 67. Aceasta este o performanță pe care niciun alt jucător nu a mai realizat-o până acum în Liga Campionilor.

Fotbalistul polonez a ajuns la 10 goluri marcate în actuala ediție a Ligii.

Clasamentul golgheterilor actualei ediții a Ligii Campionilor:

10 goluri: Lewandowski (Bayern Munchen)
7 goluri: Haland (RB Salzburg)
6 goluri: Kane (Tottenham)
5 goluri: Son Heung-min (Tottenham), Sterling (Manchester City)
4 goluri: Benzema (Real Madrid), Depay (Lyon), Gnabry (Bayern Munchen), Hakimi (Dortmund), Icardi (PSG), Kylian Mbappe (PSG), Orsic (Dinamo Zagreb)
3 goluri: Dybala (Juventus), Martinez (Inter Milano), Mertens (Napoli), Oxlade-Chamberlain (Liverpool), Promes (Ajax Amsterdam), Rodrygo (Real Madrid), Salah (Liverpool)