România U19 – Serbia U19 1-1, în preliminariile Campionatului European

Naționala de fotbal U19 a României a disputat marți primul meci din campania de calificare la Campionatul European, împotriva selecționatei din Serbia. Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

Serbia a deschis scorul în minutul 32, prin Pavlovic, după o pasă lui Stevanovic. România a restabilit egalitatea după pauză, în minutul 48, prin reușita lui Miculescu. Pe final, naționala noastră putea să câștige partida, dar a ratat o lovitură de pedeapsă în ultimele minute.

În celălalt meci al grupei, Spania a învins Lituania cu 2-0 și este pe primul în acest moment, cu 3 puncte, urmată de România și Serbia cu un punct. Tricolorii dispută următorul duel din Grupa 2 vineri, împotriva Spaniei.

Echipa de start trimisă în teren de Laurențiu Roșu cu Serbia: Ducan – Telcean, Drăgușin, Boloca, Dumitrescu – Popescu, Negrean – Marrone, Mitruscsak, Ghindovean – Miculescu