Sepsi Sf. Gheorghe – Astra Giurgiu 4-2, în optimile Cupei României

Selectionata de fotbal a Romaniei a intalnit, marti 15 Noiembrie 2016, la Groznii in Cecenia, intr-o partida amicala, formatia similara a Federatiei Ruse. ABACAPRESS/Hepta

Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, cu scorul de 4-2, pe Astra Giurgiu.

Sepsi Sf. Gheorghe a deschis scorul, în minutul 2, prin Istvan Fulop. Astra Giurgiu a egalat, în minutul 16, prin golul marcat de Ionuț Biceanu. Egalitatea dintre cele două echipe nu a durat mult, în minutul 29, Goran Karanovic marcând, pentru 2-1, în favoarea lui Sepsi. Hugo Konongo a dus scorul la 3-1, în minutul 50. Goran Karanovic a înscris al doilea gol contra Astrei, în minutul 57. Julien Begue a înscris golul final al partidei, în minutul 62, pentru scorul de 4-2.

Echipele utilizate:
Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – Kilyen, Bouhenna, Barisic, Konongo – Fulop (Vasvari 84), Velev, Flores Knowles – Ștefănescu, Karanovic, Gal-Andrezly (Carnat 78)
Astra Giurgiu: Lazăr – Dima, Graovac, Dandea, David Bruno – Tamaș, Biceanu – Matei (Begue 56), Răduț, Stahl (Budescu 56) – Tounkara (Alibec 56)

În sferturile de finală s-au mai calificat Petrolul Ploieşti, Dinamo Bucureşti, Academica Clinceni, FCSB, FC Hermannstadt și Poli Iași.