Simona Halep trece mai departe in finala de la Australian Open

0 45

Numarul 1 mondial in tenisul feminin, Simona Halep, castiga semifinala cu jucatoarea germana Angelique Kerber si trece mai departe in finala de la Australian Open. Meciul turbo jucat in dimineata aceasta se finalizeaza cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7 in favoarea jucatoarei romance.

Simona Halep a salvat o multime de puncte de meci in cursa sa catre victorie. Avand 5-3 in setul final, romanca se credea deja ajunsa in finala, insa Kerber a revenit castigand 3 meciuri la rand si astfel s-a ajuns la scorul de 6-5. Nemtoaica servea pentru meci, conducand-o pe Simona, insa Halep nu a renuntat atat de usor si a ajuns pana la urma la victorie, castigand si cel de-al doilea set al meciului cu 9-7. Asa s-a impus in acest meci din semifinale, dand tot ce a avut mai bun pe parcursul a doua ore si 20 de minute.

Toata lumea, presa, fanii si marii tenisului au comentat acest meci ca fiind unul de finala, dupa felul in care s-a luptat pentru fiecare punct.

Aceasta victorie din semifinale a marcat cea de-a doua ocazie in care Simona Halep a salvat puncte de meci pentru a ajunge sa castige.

Uite ce declara Simona Halep despre acest meci maraton de la Australian Open

A fost foarte dur, tremur acum. (Angelique Kerber) este o oponenta doarte dura, se misca bine si loveste de oriunde. Nu este usor sa castigi doua asemenea lungi meciuri in acelasi turneu. Am fost foarte increzatoare in mine, mi-am spus sa lupt pentru fiecare punct si apoi sa ma odihnesc. Am incercat sa ma mentin calma insa astazi a fost ca un roller coaster. Totusi nu am renuntat si, daca nu renunti, poti castiga meciuri. Sunt mandra de mine.

Prin urmare, aceasta victorie a jucatoarei de tenis romane o inscrie in finala de sambata care se disputa impotriva tenismenei Caroline Wozniacki, locul 2 mondial. Aceasta din urma a eliminat-o pe semifinalista surpriza Elise Mertens in doua seturi: 6-3, 7-6(2).

Disputa de sambata dintre Simona Halep si Caroline Wozniacki va fi prima finala de Grand Slam dintre nr.1 si nr. 2 WTA de cand Serena Williams a invins-o pe Maria Sharapova la evenimentul Australian Open din 2015.

In plus, aceasta este cea de-a treia finala de Grand Slam in care ajunge sa joace Halep, celelalte doua fiind ambele la French Open, cand a pierdut in fata Mariei Sharapova, respectiv in fata Jelenei Ostapenko. Si, de asemenea, este o finala memorabila in care ambele jucatoare cauta sa-si treaca in palmares primul trofeu de Grand Slam din cariera.

Sursa: wtatennis.com

Sursa foto: wtatennis.com