DISTRIBUIȚI
sorana cirstea

Favorita numarul 5 la turneul de tenis din Linz, Austria, tenismena romana Sorana Cirstea, s-a alaturat altor jucatoare favorite de top in sferturile de finala. Astfel, sportiva de pe locul 37 mondial in clasamentul WTA le ajunge din urma pe Magdalena Rybarikova(nr. 28) si pe Barbora Strycova(nr. 26).

In acest fel, Sorana Cirstea s-a reintors in sferturile de finala de la Upper Austria Ladies Linz pentru prima data in 6 ani, eliminand-o pe rusoaica Natalia Vikhlyantseva(nr. 69) in doua seturi in meciul de joi. Scorul final a fost de 7-6(14) 6-4.

Primul set al acestui meci disputat de cele doua in data de 12 octombrie 2017, a fost unul cu o durata foarte indelungata, 80 de minute. Tiebreak-ul in sine a durat 20 de minute, jucatoarea romana salvand 5 puncte de set in general si castigand un set unic in a 6-a sansa primita.

Favorita nr. 5 la acest turneu feminin de tenis de la Linz, Sorana Cirstea a lovit imediat, castigand 4 puncte directe de la 30-0 pana la sfarsit, pentru a o bate pe rusoaica inainte ca setul sa se incheie cu acest scor decisiv.

Nici o jucatoare nu a reusit sa-si construiasca un avantaj de mai mult de un punct pana cand Vikhlyantseva a obtinut un avans de 6-4, insa s-a vazut in imposibilitatea atat de a transforma asta in 5 seturi sau sa salveze 5 dintre sansele lui Cirstea, inainte de a ceda in final.

Cu un impuls de partea ei, romanca noastra a construit un avantaj dublu de break in cel de-al doilea set prin castigarea a 4 din cele 5 game-uri. Cu toate ca rusoaica a lovit inapoi pentru a se apropia, a fost incapabila de a egala, de vreme ce Cirstea a trecut mai departe dupa acest meci de 2 ore si 11 minute.

Iata ce a declarat Sorana Cirstea pentru WTA

A fost un meci foarte foarte dur. Am jucat peste doua ore pentru doua seturi. A jucat la un nivel foarte inalt si sunt fericita ca am gasit o cale de a lupta. Cred ca acesta este un mare pas inainte pentru mine … sa obtin castigul cand nu joc cel mai bun tenis al meu.

Cred ca … Nu, sunt sigura ca acesta a fost cel mai lung tiebreak din viata mea. La un moment dat, nici nu mai stiam scorul. Stiam doar daca sunt cu un punct inainte sau daca era ea cu un punct inainte … Cred ca pentru mine a fost foarte important sa nu ma gandesc la scor.

A fost ca o eternitate, ca si cum tot meciul a fost un tiebreak. Am alergat mult astazi si este bine ca voi juca tarziu maine, astfel voi avea timp sa ma odihnesc si sa ma recuperez.

Sursa: wtatennis.com

Sursa foto: wtatennis.com