tezyo.ro - by OTTER Distribution

Stan Wawrinka s-a calificat în semifinalele turneului din Antwerp

Elvețianul Stan Wawrinka (18 ATP) s-a calificat în semifinalele turnului ATP 250 din Antwerp (Belgia), vineri, după ce l-a învins pe francezul Gilles Simon (47 WTA), scor 6-3, 6-7 (6), 6-2.

Wawrinka a trecut rapid în avantaj în partida cu Simon, câștigând pe serviciu adversarului încă din primul game al partidei. Actul inaugural i-a aparținut elvețianului, scor 6-3, după 30 de minute de joc.

Setul secund i-a aparținut lui Gilles Simon, care a reușit break la scorul de 2-2, iar ulterior a servit pentru trimiterea meciului în decisiv, la 5-4. Wawrinka a făcut break la timp și a trimit actul al doilea în tie-break, unde nu a reușit să fructifice o minge de meci.

În decisiv, Wawrinka a avut o misiune mai facilă, impunându-se rapid, scor 6-2. Partida s-a încheiat după două ore și 17 minute.

După calificarea în semifinalele turneului de la Antwerp, Stan Wawrinka și-a asigurat un cec în valoare de 43.250 de dolari și 90 de puncte ATP.

În penultimul act al întrecerii din Belgia, Wawrinka îl va întâlni pe italianul Jannik Sinner (119 ATP), în vârstă de 18 ani, care a reușit să îi elimine la acest turneu pe Kamil Majchrzak (91 ATP), Gael Monfils (13 ATP) și Frances Tiafoe (53 ATP).

Celălalte două sferturi de finală din Antwerp, care sunt programate vineri seară, vor fi Andy Murray – Marius Copil și Guido Pella – Ugo Humbert.