tezyo.ro - by OTTER Distribution

Tudor Băluță a fost integralist în eșecul echipei sale, Brighton, în Cupa Ligii Angliei

BUCURESTI (MEDIAFAX) – Tudor Băluță (20 de ani) a jucat primul meci pentru Brighton de la transferul în Anglia. Antrenorul Graham Potter i-a oferit primele minute mijlocașului cumpărat de la Viitorul în Cupa Ligii Angliei, dar n-a fost un debut fericit. Brighton a fost eliminată din competiție de Aston Villa.

Băluță a fost folosit pentru prima dată de antrenorul Graham Potter la Brighton, dar a debutat într-o înfrângere cu 3-1 a echipei sale, în fața celor de la Aston Villa. „Pescărușii” au fost neputincioși, după ce Jota (22) și Conor Hourihane (33) au marcat în prima repriză. Patrick Roberts (61) a redus din diferență, dar Jack Grealish (78) a închis tabela.

Tudor Băluță a fost lăsat pe teren pe toată durata partidei.

Fostul jucător de la Viitorul Constanţa a jucat în acest sezon numai la echipa U23, dar cu toate acestea este pe lista preliminară a lui Cosmin Contra pentru meciurile cu Insulele Feroe şi Norvegia.