Universitatea Craiova – Dinamo București 4-1, în Liga 1

36

Universitatea Craiova a câștigat meciul disputat luni seară, la Severin, împotriva lui Dinamo București, cu 4-1. Duelul a făcut parte din etapa a 15-a din Liga 1.

Oltenii au rezolvat meciul încă din prima repriză, când au punctat de trei ori. Scorul a fost deschis de mijlocașul Antoni Ivanov (minutul 20), iar Andrei Ivan a mărit ecartul la două goluri (minutul 31). Rezultatul pauzei, 3-0, a fost stabilit de același Ivan, care a scăpat singur cu portarul Riccardo Piscitelli și a marcat cu un lob (minutul 45+3).

În partea secundă, Dinamo a forțat și a redus din diferență la 12 minute de la reluare. Dan Nistor a marcat din interiorul careului, după un balon pierdut în propria jumătate de fundașul lateral al oltenilor, Ștefan Vlădoiu. Ultima reușită a partidei i-a aparținut lui Valentin Mihăilă. Mijlocașul de 19 ani a luat o acțiune pe cont propriu, din jumătatea Craiovei, a trecut de trei adversari și l-a învins pe Piscitelli cu un șut de la marginea careului.

Echipele de start:
Craiova: Pigliacelli – Ș. Vlădoiu, Acka, Ferreira, Bancu – Ivanov, Cicâldău, Cosic – Bărbuț, A. Ivan, Mihăilă
Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, M. Popescu, Moura – Mrzljak, I. Filip – Brito, Nistor, Moldoveanu – Perovic

Dinamo pierde astfel primul meci din Liga 1, după 4 etape cu rezultate pozitive, și rămâne pe locul 9 în clasamentul Ligii 1. Are 20 de puncte și este la 3 puncte distanță de poziția a 6-a, ultima care duce în play-off la finalul sezonului regulat. De partea cealaltă, Craiova continuă să spere la titlu. Succesul plasează echipa lui Victor Pițurcă pe ultimul loc al podiumului, 27 de puncte, la 3 de liderul CFR Cluj și la unul singur de poziția secundă ocupată de Viitorul Constanța.