Prințul William se dezlănțuie la un meci de fotbal din Campionatul European din Germania

14

Dacă Prințul William este implicat într-o campanie de convingere a lumii că este un tip relaxat și lipsit de sentimentalism, face o treabă excelentă. În ultimele zile, regalul a fost surprins scuturând o pană de coadă la un Taylor Swift spectacol, plimbându-se cu scuterul electric pe teritoriul Castelului Windsor și aplaudând din tribune la un meci de fotbal de profil înalt. Având în vedere anul absolut brutal al familiei sale, aceste momente de lejeritate din partea celui mai mare copil al Regele Carol al III-lea și regretata Prințesă Diana se simt ca o gură de aer proaspăt.

(l-r) Aleksander Ceferin, Președintele UEFA și Prințul William în tribune în timpul meciului din sferturile de finală ale UEFA EURO 2024 dintre Anglia și Elveția la Dusseldorf Arena pe 6 iulie 2024 în Dusseldorf, Germania.

ANP/Getty Images

Una dintre îndatoririle regale așteptate de la Prințul William este președinția Asociației de Fotbal, organismul de conducere al fotbalului din Anglia și Țara Galilor. El și-a îndeplinit acest rol cu plăcere, participând la meciuri cu Prințul George, dar sâmbătă regina a călătorit singură, îndreptându-se spre Dusseldorf, Germania, pentru meciul din sferturile de finală ale Campionatului European din 2024 (cunoscut și ca Euro) dintre Anglia și Elveția.

Meciul a fost unul dificil. După o primă repriză 0-0, meciul s-a transformat într-un egal 1-1. După ce meciul a intrat în prelungiri, mijlocașul lui Liverpool Trent Alexander-Arnold a executat cu succes o lovitură de pedeapsă care a adus victoria echipei naționale a Angliei – și l-a trimis pe William în picioare.

Prințul William, Prinț de Wales și Președinte al Asociației de Fotbal, sărbătorește după ce Bukayo Saka din Anglia (nu apare în fotografie) înscrie primul gol al echipei sale în timpul meciului din sferturile de finală UEFA EURO 2024 dintre Anglia și Elveția la Düsseldorf Arena pe 06 iulie 2024 în Dusseldorf, Germania.

Carl Recine/Getty Images

Via X (fostul Twitter), William a felicitat echipa pentru victorie, scriind: „A fost greu până la sfârșit. Bravo @Anglia! Semifinale aici venim! Noi credem”. Tweet-ul, așa cum a fost obiceiul familiei sale, a fost pur și simplu semnat „W”.

Călătoria peste mări a lui William este văzută ca un semn pozitiv în ceea ce privește recuperarea continuă a soției Kate Middleton. Prințesa Kate s-a îndepărtat de viața publică la începutul acestui an, după ce a început tratamentele pentru cancer; în primele zile ale luptei sale, William și-a redus, de asemenea, îndatoririle publice. Cei doi au apărut alături pentru prima dată în 2024 la Trooping the Colour de luna trecută, iar surse apropiate familiei au declarat că se așteaptă să revină la rolul său într-un ritm lent și constant.

Echipa națională a Angliei, care a surprins analiștii cu victoria sa de sâmbătă, va juca miercuri împotriva echipei naționale a Olandei. Dacă va triumfa în fața echipei olandeze, va ajunge în finala de la Berlin, unde va juca pentru Cupa Henri Delaunay peste o săptămână, pe 14 iulie.