Australia a învins Olanda în deschiderea finalei Cupei Davis

51

Australia s-a calificat marți în semifinalele Cupei Davis, în optimile de finală care au loc la Malaga, învingând Olanda cu 2-0 în primul meci din sferturi.

Echipa galbenă a preluat conducerea datorită lui Jordan Thompson, care l-a învins pe Tallon Griekspoor cu 4-6, 7-5, 6-3, și a pecetluit victoria cu victoria lui Alex de Miñaur cu 5-7, 6-3, 6-4. Van de Zandschulp, tribunele s-au întors către De Miñaur

Van de Zandschulp (35 de ani la ATP), principalul responsabil pentru calificarea echipei portocalii în finala de la Malaga cu prestația sa impecabilă din faza grupelor -inclusiv o victorie în două seturi în fața americanului Taylor Fritz-, a început de la In the la fel, foarte încrezător în șansele lui împotriva lui De Miñaur (24) căruia nu i-a cedat nici măcar un punct de breaking în primul set.

Dar cel mai bun din jocul australianului, acel tenis stiletto pe care nu reușește să-l afișeze atât de mult pe cât și-ar dori, a ieșit la iveală în setul doi, în care un break inițial i-a permis să vâsleze în favoarea curentului. Cu un alt ‘break’ a închis platoul.

Cu majoritatea suporterilor olandezi în tribune, publicul local a participat pentru De Miñaur, fiul unui uruguayan și al unui spaniol și care a primit strigăte de susținere într-o spaniolă perfectă, „hai, Alex”, „hai, Alex” . De pe banca sa, căpitanul Lleyton Hewitt a fost un sprijin constant.

Van de Zandschulp a ademenit în plasă și l-a întrecut cu ușurință pe australian în mai multe rânduri, dar De Minaur nu a fost intimidat. Bătălia a durat până la 4-4, cu olandezul concentrat pe minge și magistral în paralele dar incapabil să-și transforme punctele de break.

De Minaur -nu un „as” în tot jocul- a trebuit să învingă restul. Deși rivalul său a colaborat dezinteresat, cu o dublă greșeală și câteva erori care au condamnat egalitatea.

Australianul a prelungit astfel un parcurs splendid la Davis, cu victorie în nouă din ultimele zece jocuri. Thompson, de la mai puțin la mai mult împotriva lui Griekspoor

Mai devreme, în ciocnirea care a deschis pista, Jordan Thompson a trecut de la mai puțin la mai mult împotriva lui Tallon Griekspoor, epuizat la final după ce a dominat setul inițial și s-a golit în încercarea zadarnică de a nu pierde al doilea.

Cei doi jucători au făcut schimb de pauze pentru început, dar în fazele incipiente Griekspoor a fost văzut a fi mai dispus să atace, dispus să ia un forehand adânc pentru o plimbare care i-a dat mare valoare.sușuri și coborâșuri cu serviciul lui Thompson, 84 pe ATP. și cu care nu se confruntase niciodată. Setul inițial a căzut de partea europeană după 43 de minute.

La 3-3 în setul doi, s-a jucat cel mai apropiat joc până în prezent, cu șapte situații egale și de avantaj înainte ca Thompson să reușească să țină serviciul.

Ciocnirea a intrat în cea mai apropiată fază, pentru că australianul și-a găsit serviciul – a încheiat ciocnirea cu 16 puncte directe – iar lui Griekspoor i-a fost din ce în ce mai greu să-l păstreze. La 6-5 și odihnă, Thompson a profitat de ultima șansă de a evita jocul de departajare și și-a garantat setul al treilea.

În ea, echilibrul a ținut până la 3-2, când jucătorul de la Sydney a realizat break-ul care avea să fie definitiv. A fost fizic mai proaspăt decât adversarul său, care a pierdut în precizie și a câștigat în erori. Mâinile drepte care au lins anterior liniile au început să cadă în pustiu. Luptător până în ultimul moment, și-a semnat ultimul serviciu alb înainte de a oferi Australiei primul punct.

„Probabil cea mai bună atmosferă în care am jucat”, a spus Griekspoor după înfrângerea sa, după ce a primit continuu sprijinul a sute de fani portocalii, un public de zece care și-au încurajat și rivalii atunci când meritau.

Dublul nu a fost necesar

Victoria cu 2-0 a Australiei a împiedicat unul dintre cele mai atractive meciuri de dublu care pot avea loc astăzi, cel care urma să-i măsoare pe australienii Matthew Ebden și Max Purcell, actuali campioni la Wimbledon, și pe olandezii Wesley Koolhof și Matwe Middelkoop, primii actuali. numarul unu in lume.

Olanda a fost singura echipă din aceste finale, împreună cu Canada, care nu a câștigat niciodată un Salad Bowl.

Rivala Australiei din semifinale va ieși din meciul de miercuri dintre Spania și Croația.