Badalona Barcelona | Joventut a învins Barça în ultimele cinci minute complete

48

În cel mai bun joc al lor de până acum în acest sezon, Joventut a răzbunat înfrângerile din Supercupă și Liga Catalană învingând cu 82-79 pe Barça, care a avut jocul în mână în mai multe rânduri și a ajuns să-l lase să scape într-o situație pe care Too many. vremuri am trăit în epoca unui Saras care strigă mai mult decât rezolvă.

Cu doi foști blaugrani, precum Ante Tomic și Pau Ribas, ca un far, alături de emergentul Joel Parra (a sunat tare vara trecută ca viitor blaugrana), verdinegroii au ajuns la un avantaj de 42-55 la începutul celui de-al treilea sfert cu un run de 13-2 și a repetat în ultimul sfert cu un 12-0 pentru a-și susține eternul rival înfrângerea a doua în ligă. Prea multe întrebări cu tot mai puține răspunsuri în gazdele de la Barcelona.

😎 Pau Ribas este cel mai deștept din clasă

📺 @vamos | @PauRibas #LigaEndesa | #ReadyToRomperla pic.twitter.com/mHGhVGpWCB

– Liga Endesa (@ACBCOM) 20 noiembrie 2022

A fost un joc important pentru ambele echipe, din moment ce localnicii s-au prezentat cu patru înfrângeri și un bilanț negativ în Liga Endesa în timp ce catalanii au ajuns cu îndoieli după înfrângerea de la Istanbul cu o confruntare inclusă între Saras și Kalinic care nu a mers mai departe. . De fapt, sârbul a jucat, deși puțin.

De la început oaspeții au fost foarte implicați în joc. Cu patru puncte, Oscar da Silva a condus cu 0-6 inițial și două triple consecutive de la Laprovittola au ridicat avantajul Barcelonei la 10 puncte (6-16, min. 4:53). Încetul cu încetul, La Penya a reacționat și, cu un coș după un recul ofensiv al lui Kyle Guy și un „doi plus unu” de la Simon Birgander, au căzut la doar trei puncte (20-23) înainte ca Higgins să închidă primul sfert cu o triplă.

Verzii și negrii, care nu au marcat niciunul dintre cele șase puncte de trei puncte pe care le-au tras în primele două sferturi, și-au bazat următoarele atacuri pe un Guy care a marcat șase puncte la rând și pe un doi plus unu de la Parra care a egalat scorul. (30-32, min 13:36).

🔥 NICOLAS LAPROVITTOLA

📺 @vamos | @nicolapro7 #LigaEndesa | #ListosParaRomperla pic.twitter.com/YO9RfjNM17

Acolo intrarea pe pista lui Rokas Jokubaitis a fost cheia. Având nevoie de încredere după ultimele sale performanțe, lituanianul a lovit un coș de trei și un coș de două puncte în timp ce vedea cu claritatea celor mai buni avantajul pe care Jan Vesely l-a avut în meciurile lor. A căutat-o ​​și a găsit-o până la punctul în care cehul a ajuns la 12 puncte în primele 20 de minute. Problema este că acele minute ale lituanianului nu au avut continuitate.În timp ce Higgins a insistat să rateze triple (patru la rând pentru un 2/6), Vesely a oferit o clinică de tir de la cinci metri plus câteva mișcări ‘house brand’ ( 32-43, min 18:08). Când lucrurile au stat cel mai rău, „magia” lui Pau Ribas a apărut să forțeze două faulturi la șuturi (primul s-a încheiat cu o tehnică inclusă pentru Lapro) și să-și aducă echipa la cinci puncte (38-43).

Cu toate acestea, două aruncări libere ale lui Sertaç Sanli și un tap-off al lui Oriol Paulí în ultimul atac le-au oferit oamenilor lui Jasikevicius un avans de nouă puncte la finalul celui de-al doilea sfert (38-47). Cu un spectaculos 12/14 în șuturi din doi, cu 5/13 din triplă și cu 2/2 din linie este foarte greu să-l învingi pe acest Barça. Joventut a fost nevoit să împingă tare în apărare.

💪 𝐁𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑𝐑, @JanVesely24

📺 @MovistarPlus #LigaEndesa | #ReadyToRomperla pic.twitter.com/42CHPfztjo

Barça a fost un roller coaster în al treilea sfert. A început foarte bine cu triple lui Higgins și Oscar da Silva pentru a stabili avantajul maxim al meciului (42-55). Cu toate acestea, Pau Ribas a fost încă hotărât să-și sărbătorească a patra victorie în ligă și a condus o fază de scor și apărare excelentă pentru ca echipa sa să înceapă să se apropie fără o soluție de continuitate.

Azulgranașii au trecut cinci minute fără să înscrie coșuri în joc, cu doar două aruncări libere de la un Satoransky care încă nu aduce tot ce se așteaptă de la el. Ribas i s-a alăturat un Joel Parra în planul ‘Terminator’ pentru a face 55-57 după un run de 13-2 la care oaspeţii au reacţionat cu aruncări libere de la Sanli şi Da Silva (62-66 la sfârşitul sfertului trei). .

Mai mult la fel și în ultimul sfert, care a început cu coșuri de la Vesely și Kalinic (62-70) pentru a lăsa loc unui alt spectaculos blocaj ofensiv al Barça, în timp ce Saras de pe bancă a țipat mai mult decât a rezolvat. Din acel 62-70 au trecut la 74-70 la 3:54 de la final după un parcurs de 12-0 asemănător cu cel din prima repriză.

De acolo, Barça era ceea ce putea face Laprovittola. În plin farfurie cu până la trei puncte de gardă teoretice pe pistă (argentinianul, Satoransky și Jokubaitis), La Penya a controlat toate fațetele jocului și a mers 81-76 cu două aruncări libere pentru Tomic. Cu toate acestea, a ratat ambele, Lapro a marcat din trei, Vives a comis dublu și oaspeții au atacat pentru a câștiga cu 6,7 de la final. Acea triplă a fost aruncată de Higgins și poate nu ar fi trebuit să o arunce, ci a lui Morón. A ratat-o ​​și Feliz a sigilat victoria din lovitură liberă (82-79).

Fișa cu date:

82. Joventut Badalona (20+18+24+20): Feliz (10), Ventura (-), Ribas (16), Parra (14), Tomic (16) -echipă inițială-, Vives (5), Ellenson ( 6), Birgander (5), Guy (10), Busquets (-) și Rodríguez (-).

79. Barça (26+21+19+13): Satoransky (8), Laprovittola (19), Paulí (6), Da Silva (12), Sanli (4) -echipă inițială-, Vesely (14), Higgins ( 9), Abrines (-), Kalinic (2) și Jokubaitis (5).

Arbitri: Calatrava, García și Fernández. Sanli a fost eliminat din cauza a cinci faulturi personale (min. 39).

Incidente: meci corespunzător celei de-a opta zile a Ligii Endesa disputat la Palau Olímpic din Badalona în fața a 10.132 de spectatori.