Tenis | Asa isi va incepe Carlos Alcaraz apararea numarului 1 in 2023

45

Jucătorul de tenis Carlos Alcaraz va începe anul 2023 în turul australian cu cele 6.820 de puncte pe care le-a avut după 1.000 de Masters de la Paris Bercy, ceea ce reprezintă un avantaj de 800 față de Rafael Nadal, al doilea pe o listă care închide anul cu doi spanioli în frunte pentru prima dată în istoria ATP.

Ruptura la nivelul musculaturii oblice interne a peretelui lateral stâng abdominal pe care a suferit-o în meciul său cu danezul Holger Rune din semifinalele turneului desfășurat în capitala Franței și din care își revine, l-a împiedicat pe jucătorul de la El Palmar să lupte pentru Masters Cup din Italia -avea să facă debutul în ea și să plece tot ca cap de serie-. Această absență i-a motivat și pe rivalii săi din topul tenisului mondial să reducă puncte.

Nadal, care a zgâriat 200, este al doilea iar în spatele lui se află norvegianul Casper Ruud, finalist la Torino, și care acum are 5.820 de puncte cu cele 800 pe care le-a obținut la ultimul turneu ATP din 2022. Poziția a patra este pentru grecul Stefanos Tsitsipas , cu 5.550 de puncte -pe tărâmuri transalpine a adăugat 200 în cont- și al cincilea pentru sârbul Novak Djokovic, campion la Torino cu 7-5 și 6-3 care l-a susținut pe Ruud și care apare acum cu 4.820 inclusiv cei 1.500 câștigați în acel turneu în care și-a câștigat toate cele cinci meciuri.

Pe poziții de la șase până la zece, canadianul Felix Auger Aliassime a încheiat anul, cu 4.195; rușii Daniil Medvedev și Andrey Rublev, cu 4.065 și 3.930; americanul Taylor Fritz, cu 3.365; iar polonezul Hubert Hurkacz, cu 2.905. Auger Aliassime a reușit 200 la Torino și atât Rublev, cât și Fritz 400, în timp ce Medvedev nu a adăugat după ce a pierdut toate cele trei jocuri de campionat.

În ceea ce privește cursa anului, Alcaraz a fost cel mai bun din ianuarie, cu cele mai multe puncte obținute în cele cinci turnee câștigate – US Open, Masters 1.000 la Miami și Madrid și ATP 500 la Rio de Janeiro și Barcelona. -.