Italia avansează în semifinalele Cupei Davis după ce a câștigat dubla împotriva Statelor Unite

68

Doi jucători de 37 și 35 de ani care au început să joace Cupa Davis în urmă cu 15 ani, Simone Bolelli și Fabio Fognini, au introdus Italia în semifinalele competiției învingându-i joi cu 6-4 pe americanii Tommy Paul și Jack Sock și cu 6-4 la dublu decisiv. punct.

Cu rachetele lor de experți au destrămat egalitatea pe care o moșteniseră la egalitate, după ce italianul Lorenzo Sonego a învins-o pe Frances Tiafoe cu 6-3, 7-6 (7), iar americanul Taylor Fritz a învins-o pe Lorenzo Musetti cu 7-6 (8) și 6-3.

Rivala italienilor din semifinale va ieși din meciul dintre Germania și Canada, care se va disputa tot joia aceasta.

Italienii ajung în finala Cupei Davis fără cei mai buni jucători ai lor, Jannik Sinner și Matteo Berrettini, ambii accidentați, deși acesta din urmă rămâne oficial în echipă în cazul în care se îmbunătățește în cursul săptămânii și capitalul Filippo Volandri trebuie să-l aibă.

Ei ajung în prima semifinală din 2014. Au câștigat un singur titlu, în 1976.

Dimpotrivă, Statele Unite, echipa de domnie în istoria Cupei Davis, cu un set complet de 32 de salate, a fost redusă la opt în primul lor meci al finalei. Ei nu au câștigat competiția pe care l-au inventat ei înșiși din 2007.

Al treilea cel mai bun jucător de dublu din clasamentul mondial, Rajeev Ram, nou-nouț campion ATP la Torino, nu este la Malaga convocat de Fish. În schimb, Paul juca primul său meci de dublu într-o competiție în care și-a făcut debutul în 2020.

Bolelli și Fognini și-au folosit know-how-ul în prima rundă pentru a pune un plus de viteză în final: joc gol la serviciu, break pentru 5-4 și consolidare rapidă pentru set.

Au repetat tiparul în sfertul următor, cu pauză de 4-3. O lovitură directă a lui Fognini le-a dat victoria și a dezlănțuit petrecerea în tribunele lui Martín Carpena, vopsite în albastru de numeroșii suporteri transalpini.

Ziua începuse cu un meci spectaculos între Lorenzo Sonego și Frances Tiafoe, în care italianul și-a pus țara în avantaj câștigând cu 6-3, 7-6 (7). A fost o ciocnire ibrant, de atac pur, desfasurat de doi jucatori neinfricati.

Sonego, numărul 45 în clasament, nu a pierdut un joc de serviciu și a transferat toată presiunea lui Tiafoe, 19 ATP și care a acceptat provocarea. Nord-americanul nici nu a speculat și nici nu l-a lipsit publicul pe Martín Carpena din spectacolul său.

Singurele patru puncte de break pe care Sonego le-a încasat pe tot parcursul jocului s-au rezolvat cu cea mai bună armă a lui, serviciul direct sau urcarile sincere în plasă după revenirile forțate ale americanului.

„Am fost mai agresiv decât acum doi ani. Am jucat împotriva lui la Paris și am pierdut cu 6-4 și 6-4. Dar astăzi am fost foarte agresiv în retur și în serviciu. Am servit foarte bine la break-points și pe puncte de set”, a explicat italianul.

Insa Lorenzo Musetti, numarul unu al transalpinilor in fata absentelor, nu a putut mai tarziu cu Taylor Fritz, pe hartie cel mai in forma jucatoare din Malaga, dupa ce a jucat in semifinalele turneului de masters de la Torino.

A fost un meci rapid de puncte. Fritz a avut un set point la retur în primul set, dar în cele din urmă nu a putut evita un tie-break, a patra dintre aceste finale. Departajarea a fost lungă, 10-8, al cărui deznodământ s-a ajuns după câte două mingi de set pentru fiecare.

Musetti, care a început anul acesta s-a clasat pe locul 59 și acum este pe locul 23, nu a putut reacționa în setul următor. Fritz a spart pentru 3-2 și consolida fără probleme avantajul.

Dublul italian a venit în ajutor și a semnat imbatabil un punct decisiv și biletul pentru semifinale sâmbătă.