Euroliga | Mirotic reapare la Barça și face diferența la Berlin

76

Nikola Mirotic s-a întors. În toate sensurile. A avut premiera în acest sezon și și-a rezervat, de asemenea, un rol principal în triumful lucrat și suferit pe terenul lui Alba Berlin. Cele 19 puncte ale sale, 6 recuperări, 2 pase decisive și 3 furturi în 22 de minute, cu un PIR de 29, au fost decisive în asigurarea celei de-a opta victorii în Euroliga (86-88) într-un joc cu care suporterii Barcelonei l-au confruntat cu absența lui Abrines. și Sanli și au fost cea mai bună veste după lunga lui absență.

„Știam că va fi greu, dar această victorie ne va permite să continuăm construirea”, a recunoscut Mirotic. „Sunt fericit pentru întoarcerea mea. A fost special să simt din nou aceste senzații, să mă întorc pe teren, să lovesc niște lovituri și să ajut echipa.”

Misterul lui Mirotic nu a întârziat să se lămurească, deși Jasikevicius a asigurat, în precedentul, că este necesar să se ducă puțin câte puțin la întoarcere. La Mercedes Benz Arena, el făcea deja parte din primii cinci. Au trecut cinci luni lungi de la ultimul său meci, finala ultimei Ligi, din cauza unei accidentări la tendonul lui Ahile. Și în cinci minute își lămurise îndoielile cu privire la inspirația lui. O acțiune internă și două triple fără ratare au făcut clar că încheietura mâinii lui era încă intactă și, de asemenea, au limitat prezența lui Da Silva, pentru care a fost specială și întoarcerea la Berlin pentru a-și înfrunta fosta echipă.

Barça a arătat încă de la început un joc coral foarte eficient, mai ales în atac, Laprovittola adăugând tot din linia de trei puncte, iar asta le-a permis să joace confortabil, cu avantaje de până la 11 puncte, cu care a încheiat primul sfert. (19-30).

Știri legate de jocurile fizice

În acest scenariu de schimb advers de lovituri, Alba Berlin nu a întârziat să-și dezgroape cel mai fizic profil. Toate acțiunile lui s-au întărit, mai ales în apărare și Barça, deja implicat în rotații, l-a acuzat cu un blackout ofensiv care a durat cinci minute și a permis echipei lui Israel González să restabilize echilibrul cu un run de 10-2. Trei jucători au fost cheie în transformarea Alba. Gigantul Koumadje, cu 2.24 al său, a continuat să domine recul ofensiv și succesul lui Blatt (11 puncte în 11 minute), iar Thiemann a deconectat apărarea Barcelonei și a schimbat scenariul la pauză (46-45).

Barça a știut să-și sufle mânecile la reluare pentru a se potrivi cu intensitatea echipei germane și acea schimbare de atitudine a produs și o întoarcere spectaculoasă în meci. Apărarea Barça a secat-o pe Alba, limitând-o la 11 puncte în interval, și a permis cele mai bune minute echipei lui Jasikevicius, care s-a arătat cu autoritate cu apariții trecătoare ale lui Higgins, Lapro și Mirotic (57-71, m. 30) și a dat. liniște sufletească necesară catalanilor pentru a suporta ultima goană a echipei germane, care nu a coborât brațele și a ajuns la un singur punct (86-87) cu cinci secunde de la final, până când Mirotic a înăbușit rebeliunea din linia de personal.