O elevă de 6 ani din Tecuci a sărit de la etaj, după ce învățătoarea a încuiat-o în clasă din greșeală
![](https://news24.ro/wp-content/uploads/2022/01/eleva.jpg)
În Tecuci, o elevă de 6 ani a sărit de la etajul 1 al școlii, după ce învățătoarea a încuiat-o din greșeală în sala de clasă. Fetița s-a speriat și a sărit pe fereastră, de unde a fost prinsă de un alt cadru didactic.
Astfel, incidentul s-a produs joi 18 noiembrie, la la Școala Gimnazială „Elena Doamna” din Tecuci. O fetiță de șase ani, de la clasa pregătitoare, a ieșit pe geam și apoi a sărit de la etajul 1 al școlii pentru că s-a speriat, fiind închisă din greșeală în sală.
De asemenea, conducerea școlii a început o anchetă și a stabilit că incidentul a avut loc la sfârşitul cursurilor. Învățătoarea nu a observat că fata s-a întors în clasă și a închis ușa cu cheia pentru că își lăsase în interior lucruri personale.
„Din cele relatate de doamna directoare, la ieșirea din clasă, la finalul orelor, doamna a scos toți elevii pe hol. Un elev i-a atras atenția, moment în care eleva s-a dus din nou în clasa, fără să fie observată.
Doamna a încuiat ușa și nu a văzut că eleva a rămas în clasă. Copilul probabil s-a speriat, s-a panicat și a sărit pe geam. În acel moment o altă doamnă învățătoare ieșea din scoală și a prins fetița, aceasta lovindu-se ușor la picior”, a precizat Gina Brânzan, inspectorul general al ISJ Galați, potrivit Mediafax.
În plus, fetiţa a fost dusă la Spitalul de Pediatrie din Galați, iar medicii au stabilit că fata are o leziune superficială la genunchi.
„Fetița este bine, a avut doar o zgârietură la genunchi. Este acum la școală cu mama. A vorbit și cu psihologul. Fetița nu a știut cum să gestioneze momentul, s-a panicat și a sărit pe geam.
Doamna învățătoare este un cadru didactic model. Este foarte afectată de cele întâmplate”, a declarat Adriana Lefter, directorul Școlii Elena Doamna.
Aşadar, incidentul este analizat de conducerea școlii și de Inspectoratul Școlar.