Real Madrid depășește triplele lui Bayern și obține o victorie valoroasă în Euroliga

66

Real Madrid a revenit marți pe calea victoriei în Euroliga, după ce Monaco și-a încheiat în urmă cu câteva zile seria de șase zile consecutive, învingând acasă (64-68) pe Bayern Munchen care a intimidat din perimetru și nu a cedat.

A început jocul cu două triple, una de la Hunter pentru localnici și alta de la Williams-Goss pentru oaspeți. Nu au fost cazuri izolate, deoarece în primul sfert focul îndepărtat a devenit un obicei, unii pedepsindu-se reciproc fără să țină cont.

Astfel, cincisprezece din primele douăzeci de puncte germane au venit din perimetru împotriva unui adversar care nu s-a micșorat. Albii au intrat în joc și, deși nu au reușit să reproducă figurile din celălalt ring, au compensat cu un mare Tavares în zonă. Datele de la finalul primelor zece minute reflectau optsprezece șuturi din trei dintre cele două echipe, opt transformate și doar o lovitură liberă.

Întors la podea, ritmul jocului a încetinit ușor în primele două minute. Totuși, din acel moment s-au dezlegat din nou. A făcut-o mai ales gazda, care a continuat cu perimetrul drept argument pentru a semna un parcurs de 12-6 care i-a pus pe șapte.

În acel moment, Real Madrid a reacționat. Două șuturi de la distanță ale lui Hezonja și Llull și o lovitură liberă a lui Abalde, toate fără răspuns, au servit la egalarea concursului. Și nemulțumiți cu asta, oamenii lui Chus Mateo au continuat să percută până la semnarea unui 2-15 pentru 36-42. Un coș de la Zipser și un alt punct de la Weiler-Babb i-au ajutat pe germani să minimizeze daunele înainte de pauză (39-42).

Așa cum a fost și la începutul celui de-al doilea sfert, primele minute ale celui de-al treilea au fost mai lente și mai puțin reușite, cu doar cinci puncte în trei minute și jumătate, toate de la Real Madrid. Acel mic eșec a fost un stimulent pentru Bayern, care s-a prins din nou pe bază de trei puncte, unul de la Weiler-Babb și altul de la Hunter.

Ei au fost stânca pe care să construiască un 11-4 care le-a lăsat doar unul, moment în care Henzonja a venit în ajutor cu o lovitură excelentă din trei care a dat un aer echipei sale pentru a face față celor zece minute în care urma să se decidă. confruntarea.

Au risipit cele patru puncte de închiriere pe care madrilenii le aveau în rucsac în trei minute, cedând la recul ofensiv și profitând de o tehnică Poirier pentru a prelua conducerea pentru prima dată după mult timp. A fost scurt pentru că Llull a pus totul la locul lui de departe.

A început apoi o perioadă prelungită de lipsuri de punctaj, cu mai bine de trei minute și jumătate fără ca spectatorii să vadă pe cineva să marcheze. Au pus capăt secetei pentru echipa spaniolă Yabusele și Llull cu o triplă, dar nimeni nu a reușit să facă același lucru pentru bavarez până când Obst a marcat dincolo de vopsea.

Acea lovitură pe masă a venit la timp și a fost urmată de o minge nesportiv și de o tehnică a lui Abalde și Musa care i-a lăsat pe echipa de la Munchen doar doi, cu 27 de secunde de joc și posesia în favoarea lor. A riscat și a ratat Obst de la distanță, Musa a captat recul și restul a fost să finalizeze victoria lovind loviturile libere și apărându-se solid.

Fișa cu date

64 – Bayern Munchen (22+17+11+14): Weiler-Babb (7), Winston (8), Giffey (2), Hunter (14) și Harris (-) -cinci de start-, Obst (6) , Walden (11), Bonga (9), Zipser (2), Gillespie (4), Jaramaz (1).

68 – Real Madrid (21+21+12+14): Williams-Goss (7), Abalde (1), Cornelie (5), Musa (10) și Tavares (14) -echipă inițială-, Sergio Rodríguez (-) , Poirier (2), Hezonja (8), Causeur (2), Yabusele (8), Llull (11).

Arbitri: Matej Boltauzer (ESL), Mehdi Difallah (FRA) și Seffi Shemmesh (ISR). nicio ștergere

Incidente: Jocul din a treisprezecea zi a primei faze a Euroliga disputat la Audi Center din München.