Susana Rodríguez Gacio din Vigo, campioană mondială pentru a cincea oară

47

Susana Rodríguez Gacio din Vigo, împreună cu ghidul ei inseparabil Sara Loehr, a fost proclamată campioană mondială de paratriatlon pentru a cincea oară la Abu Dhabi. Sportiva din Galicia, la clasa PTVI pentru deficienți de vedere, și-a extins palmaresul cu acest nou titlu mondial, al cincilea din carieră, care se adaugă celor trei europeni și aurul de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo care deja strălucesc în vitrinele lor.

Rodríguez Gacio, cu o deficiență de vedere care abia îi lasă o urmă de vedere, a mers de la mai puțin la mai mult în timpul competiției și a ajuns să învingă cu 32 de secunde cuplul italienesc condus de Francesca Tarantello.

„Sunt foarte mulțumită de rezultat pentru că a fost un an foarte dificil”, a spus triatleta din Galicia, care va începe cursa la Paris anul viitor ca principală favorită din categoria ei.

Re-campioa do Mundo ‼️‼️

O viguesa @SuRGAcio tocmai a câștigat la Abu Dhabi 🇦🇪 o medalie de aur 🥇 două campionate mondiale de paratriatlon 🏊‍♀️🚴‍♀️🏃‍♀️

— Galicia în goluri (@GALICIANGOLES) 24 noiembrie 2022 Cinci medalii pentru delegația spaniolă

Daniel Molina a câștigat al patrulea campionat mondial la clasa PTS3 pentru handicapați fizic terminând pe primul loc într-o probă în care a trebuit să-l depășească pe olandezul Nico Van der Burgt în ultimul sector al cursei pe jos, care a condus ultima porțiune.

La categoria PTS4 cu handicap mediu, Andrea Miguélez, o tânără de 19 ani din Madrid, a urcat din nou pe vârful podiumului la câteva luni după ce a fost proclamată campioană europeană. Andrea s-a născut cu malformația Arnold Chiari, o afecțiune în care țesutul cerebral se extinde în canalul spinal provocând presiune asupra cerebelului și a trunchiului cerebral. În aceeași clasă, s-a blocat bronzul Marta Francés, care a fost în fața celei de-a patra, britanică Megan Richter, cu mai bine de trei minute.

Lionel Morales din Insulele Canare, la categoria PTS2 a sportivilor cu dizabilități fizice severe care concurează în picioare, a fost proclamat vicecampion mondial la doar șase secunde de câștigător, francezul Jules Ribstein. Închide astfel un an rotund în care a câștigat și bronzul la Campionatul European din Polonia.

Jairo Ruiz, din Almería, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio 2016, a venit la eveniment după ce a depășit o accidentare lungă la spate care îi împiedica performanța de mai bine de un an. Handicapul micului antrenament de înot, ceva ce avansa deja, i-a luat amploare și a terminat pe locul zece la clasa de handicap fizic PTS5.

Valencianul Héctor Catalá, împreună cu noul său ghid Carlos Oliver, a fost la un pas de medaliile la clasa PTVI pentru deficienți de vedere, terminând pe locul patru, la douăsprezece secunde în spatele perechii franceze conduse de Antoine Perel.

Eva Moral din Madrid, la clasa de scaune rulante PTWC, a trăit prima ei competiție internațională majoră după ce a devenit mamă în iunie anul trecut. A observat lipsa antrenamentului într-un sezon atipic și a terminat pe locul șase.

Rakel Mateo din Biscaia, PTS2 al sportivilor cu dizabilități fizice severe care concurează în picioare, a fost al cincilea, departe de medalii.